Impreza Koła Naukowego Turkologów UJ z okazji 100-lecia Republiki Turcji

6 listopada 2023 r. w Instytucie Orientalistyki UJ odbyła się impreza poświęcona 100. rocznicy utworzenia Republiki Turcji. Organizatorem wydarzenia było Koło Naukowe Turkologów UJ.

Po przywitaniu gości przez przewodniczącą Koła Naukowego p. Dominikę Pawłowską oraz opiekunkę Koła dr Jordankę Georgiewę-Okoń głos zabrał honorowy konsul generalny Republiki Turcji w Krakowie p. Paweł Alaksander Dowgier, który skierował do zgromadzonych kilka słów od siebie, a następnie odczytał okolicznościowy list wystosowany przez ambasadora Republiki Turcji w Warszawie JE Raufa Alpa Denktaşa
W dalszej części spotkania p. Dominika Pawłowska przedstawiła kolejno dwie prezentacje: na temat Turcji oraz o pobycie studentów na letnim kursie językowym zorganizowanym przez Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Uniwersytet Ankarski i TÖMER. O ciekawostkach z życia Mustafy Kemala Atatürka opowiedziała z kolei p. Katarzyna Kaspieruk. Kulminacyjnym punktem tej mini-konferencji było wystąpienie dr Karoliny Wandy Olszowskiej, poświęcone roli kobiet w tureckiej wojnie narodowo-wyzwoleńczej (1919-1922).
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mieli okazję do integracji i skosztowania tureckich słodkości.