Przedpremierowa promocja monografii dr Agaty Pawliny "Bobovius - Ali Ufkî"

27 października 2023 r. podczas 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dr Agata Pawlina miała okazję przedpremierowo promować swoją monografię pt. "Bobovius ‒ Ali Ufkî. Życie Wojciecha Bobowskiego między faktami a legendą" (Kraków 2023: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Książka stanowi zwieńczenie 4-letniej pracy badawczej autorki w ramach projektu badawczego NCN Preludium 15 (2018/29/N/HS2/01686). Jej podtytuł wyjaśnia szczegóły zawartości: "Bobovius (...) w świetle wspomnień zawartych między wierszami "Serai Enderum"(1665) oraz polskich źródeł archiwalnych".

Ze strony wydawcy, Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, dowiadujemy się, że “w rozdziale pierwszym autorka przedstawia biografię Bobowskiego, zaktualizowaną na podstawie badań archiwalnych przeprowadzonych w Polsce i Ukrainie oraz informacji wyczytanych między wierszami Serai Enderum (MS Harley 3409). Pełna treść „londyńskiego” rękopisu tej pierwszoosobowej relacji z życia w pałacu Topkapi w Stambule, którą Bobowski ukończył w 1665 roku, wraz z obszernym opracowaniem krytycznym i miniaturami z epoki zamieszczona została w rozdziale drugim. W rozdziale trzecim autorka zebrała i przeanalizowała ponad 300 tureckich słów i wyrażeń odnalezionych w tekście.” (informacje o książce na stronie internetowej wydawnictwa - link zewnętrzny)

Edycja krytyczna została przepięknie wydana. Tekst wzbogacony jest reprodukcjami osmańskich miniatur oraz polskich rycin z epoki, na których Czytelnik może zobaczyć jak wyglądał mieszkaniec pałacu opisywany w danym momencie przez Bobowskiego. Mamy więc wizerunki kucharzy, katów, cyrulików, tancerzy, wezyrów, eunuchów i wielu wielu innych niewolników sułtana...

Książkę już wkrótce będzie można nabyć na stronie internetowej WUJ.