Dr Agata Pawlina na "Turkologentag 2023 - The Fourth European Convention on Turkic, Ottoman and Turkish Studies"

Dr Agata Pawlina na "<span lang=”de”>Turkologentag 2023</span> - <span lang=”en”>The Fourth European Convention on Turkic, Ottoman and Turkish Studies</span>"

W dniach 21-23 września 2023 r. na Uniwersytecie Wiedeńskim odbyła się największa w historii konferencja turkologiczna, "Turkologentag 2023 - The Fourth European Convention on Turkic, Ottoman and Turkish Studies" zorganizowana przez GTOT (Gesellschaft für Turkologie, Osmanistik und Türkeiforschung). Do Wiednia przyjechało niemal 800 turkologów z 50 krajów świata, dzielili się swoją wiedzą podczas ponad 200 paneli.

Krakowską turkologię reprezentowała dr Agata Pawlina, która pierwszego dnia konferencji wygłosiła referat pt. Bobowski - Ali Ufkî - Bobovius: a mysterious life between fact and legend, w którym przybliżyła międzynarodowemu gronu badaczy wyniki swojego projektu dot. życia i twórczości Boboviusa realizowanego w latach 2019-2023 dzięki finansowaniu Narodowego Centrum Nauki (Preludium 15). Ponadto, przewodniczyła dwóm innym panelom - jednemu językoznawczemu i jednemu muzykologicznemu.

Udział w konferencji dofinansowany został ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim i był jednym z wydarzeń promujących wyniki badań dr Pawliny, które w pełni udostępni w drukowanej właśnie monografii pt. Bobovius - Ali Ufkî: Życie Wojciecha Bobowskiego między faktami a legendą (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2023).

Link zewnętrzny do oficjalnej strony Gesellschaft für Turkologie, Osmanistik und Türkeiforschung

Link zewnętrzny do oficjalnej strony Turkologentag 2023

Spotkanie panią Gabrielą Stoczyńską-<span lang=”tr”>Tunçdemir</span>