Dr hab. Piotr Nykiel na 17. Międzynarodowym Kongresie Sztuki Tureckiej

W dniach 18-21 września 2023 dr hab. Piotr Nykiel uczestniczył w 17. Międzynarodowym Kongresie Sztuki Tureckiej, zorganizowanym w Warszawie przez Uniwersytet Warszawski i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Podczas kongresu wystąpiło 103 prelegentów reprezentujących kilkadziesiąt ośrodków akademickich, placówek muzealnych i instytucji kultury z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Czech, Egiptu, Francji, Kanady, Libanu, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Przedstawili oni wystąpienia dotyczące takich dziedzin jak architektura, malarstwo, ceramika, tkanina czy militaria. Omawiano także relacje kulturalne ludów tureckich z innymi kręgami cywilizacyjnymi, w tym z Rzeczpospolitą Obojga Narodów (streszczenia referatów - plik pdf). Dr hab. Piotr Nykiel przedstawił referat pt. War Cemeteries from 1916-1917 of the Ottoman 15th Army Corps on the Former Territory of Galicia – Their Original and Present Appearance oraz z powodu nieoczekiwanej nieobecności prof. dr hab. Henryka Jankowskiego przewodniczył jednemu z paneli w dniu 19 września (program kongresu - plik pdf).
Uroczyste otwarcie kongresu odbyło się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Katedrę Turkologii UJ reprezentowała też wówczas prof. dr hab. Ewa Siemieniec-Gołaś). Tam również miał miejsce wernisaż zorganizowanej z tej okazji czasowej wystawy pt. Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego. Ponadto, w ramach wydarzeń towarzyszących uczestnicy kongresu podziwiali oryginały dokumentów osmańskich przechowywanych w Archiwum Głównym Akt Dawnych oraz najcenniejsze turcica ze zbiorów Biblioteki Narodowej. W dniach 18-19 września, dzięki gościnności dyrekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prelegenci mieli okazję zapoznać się z potrawami przygotowanymi w oparciu o odtworzone receptury kuchni staropolskiej, zaś 20 września ze specjałami tatarskimi serwowanymi przez Tatarki litewskie, które specjalne na tę okoliczność przybyły do Wilanowa ze wsi Sorok Tatary.
Ostatnim z wydarzeń towarzyszących 17. Międzynarodowemu Kongresowi Sztuki Tureckiej był wykład prof. dr hab. Tadeusza Majdy pt. Istanbul in my Memoirs, zorganizowany w Ambasadzie Republiki Turcji w Warszawie. Przy jego okazji zaprezentowano wybór fotografii z albumu Türkei 1894, znajdującego się w prywatnych zbiorach prof. Majdy oraz p. Piotra Nowickiego. Impreza w Ambasadzie stanowiła też pożegnanie JE Cengiza Kamila Fırata, który z dniem 15 września oficjalnie zakończył swoją misję dyplomatyczną w Polsce.

Udział dr hab. Piotra Nykiela w kongresie sfinansowany został ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

17. Międzynarodowy Kongres Sztuki Tureckiej na oficjalnej stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (link zewnętrzny)

Spotkanie panią Gabrielą Stoczyńską-<span lang=”tr”>Tunçdemir</span>

Spotkanie panią Gabrielą Stoczyńską-Tunçdemir