Obchody tureckiego Dnia Poległych

20 marca 2023 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie miały miejsce doroczne obchody tureckiego Dnia Poległych.

Odbyły się one po raz pierwszy przy nowym obelisku, na którym wyryto ustalone przez dr hab. Piotra Nykiela dane osobowe osmańskiego podporucznika oraz dwunastu podoficerów i żołnierzy pochowanych na tej nekropolii.

W uroczystościach udział wzięli tureccy dyplomaci, z Ambasadorem JE Cengizem Kamilem Fıratem na czele, przedstawiciele małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, władz samorządowych i municypalnych Krakowa, Konsul Honorowy Republiki Turcji w Krakowie P. Paweł Aleksander Dowgier, reprezentanci Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz delegacja i asysta honorowa Garnizonu Krakowskiego. Naszą turkologię reprezentowali: Kierownik Katedry dr hab. Grażyna Zając (prof. UJ), dr hab. Marzanna Pomorska, dr hab. Piotr Nykiel i dr Karolina Wanda Olszowska. W uroczystości udział wzięła także liczna grupa obywateli Turcji, pracujących i studiujących w Krakowie. W programie oprócz minuty ciszy, hymnów Turcji i Polski odegranych przez orkiestrę wojskową oraz okolicznościowego przemówienia Ambasadora znalazła się także modlitwa za poległych, którą w jęz. arabskim i tureckim odprawił imam oddelegowany przez turecki Urząd do spraw Wyznań.