Nowy pomnik żołnierzy osmańskich na Rakowicach

Na kwaterze XXIII Cmentarza Rakowickiego w Krakowie stanął nowy pomnik, poświęcony żołnierzom osmańskim walczącym na froncie galicyjskim w latach 1916-1917.

Obelisk, który zastąpił znajdujący się w tym miejscu od 1997 r. symboliczny nagrobek, jest efektem starań trzech kolejnych ambasadorów Republiki Turcji w Warszawie, JE Yusufa Ziyi Özcana, JE Tunça Üğdüla i aktualnie urzędującego JE Cengiza Kamila Fırata. W odróżnieniu od poprzedniej formy upamiętnienia, na wzniesionym niedawno obelisku znalazły się imiona i stopnie wojskowe wszystkich trzynastu Turków, pochowanych na Cmentarzu Rakowickim. Ich ustalenie możliwe było dzięki badaniom archiwalnym podjętym przez dr. hab. Piotra Nykiela.