Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Informacja dla kandydatów

Dlaczego warto studiować turkologię w Instytucie Orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim?

  • Studia turkologiczne podzielone są na studia stacjonarne I stopnia (trzyletnie studia licencjackie) oraz dwuletnie studia II stopnia (studia magisterskie - SM).
  • Języka tureckiego uczymy bezpłatnie i od podstaw (prowadzone przez nas zajęcia adresowane są wyłącznie do osób, dla których turecki jest językiem obcym).
  • Łącznie na obu stopniach studiów oferujemy 1350 godzin nauki współczesnego języka tureckiego na kursach: Praktyczna nauka języka tureckiego, Gramatyka opisowa, Ćwiczenia przekładowe, Język w kulturze i sztuce, Przekład literacki, Lektura i tłumaczenie tekstów, Język w biznesie, Język tureckich dokumentów urzędowych (w tym podstawowa terminologia politologiczna, prawnicza, ekonomiczna, policyjna, wojskowa itp.).
  • Zajęcia prowadzą wykwalifikowani, doświadczeni, sprawdzeni nauczyciele akademiccy, w tym native speaker oraz były ekspert Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Dla Tłumaczy Przysięgłych z Języka Tureckiego.
  • Najzdolniejsi absolwenci naszej turkologii po ukończeniu I i II stopnia studiów posługują się językiem tureckim na poziomie C.
  • Uczestniczymy w programie Erasmus, dzięki któremu nasi studenci wyjeżdżają corocznie na stypendia do tureckich uniwersytetów w takich miastach jak Ankara, Stambuł, Eskişehir, Muğla, Muş. Dzięki temu, że nasza Katedra utrzymuje kontakty z ośrodkami turkologicznymi nie tylko w Turcji, ale i w Europie oferta stypendialna w ramach tego programu jest systematycznie wzbogacana.
  • Aby umożliwić naszym studentom wyjazdy do Turcji dla doskonalenia języka i lepszego poznania kraju (staże, kursy), współpracujemy z różnymi instytucjami, w tym z Ambasadą Republiki Turcji w Warszawie.
  • Poza nauką języka tureckiego w programie naszych studiów są także przedmioty kierunkowe (obejmujące zagadnienia literatury, języka, historii, kultury, religii), ściśle związane z tematyką turkologiczną i tematyką szeroko pojętego Bliskiego Wschodu oraz przedmioty ogólnego kształcenia humanistycznego.
  • Nasi absolwenci legitymują się bardzo dobrą znajomością języka tureckiego, ale ponadto nabywają szeroką, ogólną wiedzę na temat tureckiego i bliskowschodniego obszaru kulturowego. Wszystko to sprawia, że bez trudu znajdują pracę w renomowanych przedsiębiorstwach i instytucjach zarówno w Polsce, jak i w Turcji oraz w innych krajach Europy.
  • Przyjęcia na turkologię odbywają się według obowiązujących zasad rekrutacji. (więcej informacji: link zewnętrzny do Działu Rekrutacji UJ: https://rekrutacja.uj.edu.pl)