W dniu 8 czerwca 2024 roku dr hab. Grażyna Zając, prof. UJ, wzięła udział na zaproszenie Metina Feyzioğlu – ambasadora Republiki Turcji na północnym Cyprze – w konferencji naukowej na European University of Lefke.

Hasłem przewodnim konferencji była 50. rocznica tureckiej operacji pokojowej na Cyprze po greckim zamachu stanu dokonanym w lipcu 1974 roku. Na konferencję zaproszono ośmioro prelegentów: historyków, politologów i literaturoznawców z Cypru, Turcji, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Ukrainy i Polski. Pierwszy prelegent, czołowy historyk turecki prof. İlber Ortaylı, zgromadził na swoim wystąpieniu tak wielki tłum studentów, że zaproszono ich do zajęcia miejsc na scenie, gdyż sala konferencyjna nie mogła ich pomieścić. Dr hab. Grażyna Zając wygłosiła referat poświęcony tematyce związanej z wydarzeniami roku 1974 w książce İsmaila Bozkurta Kuzey Kıbrıs Seyahatnamesi. Wszyscy prelegenci otrzymali pamiątkowe statuetki z rąk prezydenta północnego Cypru, Ersina Tatara.

Program konferencji (plik pdf)

Publikacja studentów Katedry Turkologii UJ w <em>Przeglądzie Tatarskim</em>

Publikacja studentów Katedry Turkologii UJ w Przeglądzie Tatarskim