Pracownicy Katedry Turkologii UJ

Kierownik Katedry:

prof. dr hab. Ewa Siemieniec-Gołaś
(ewa.siemieniec-golas@uj.edu.pl)

Kierownik Katedry Turkologii UJ od 2000 r.

Tematyka badawcza: językoznawstwo tureckie (ze szczególnym uwzględnieniem tematyki leksykologicznej i słowotwórczej w aspekcie zarówno diachronicznym, jak i synchronicznym), języki osmańsko-turecki, czuwaski oraz karaczajsko-bałkarski

Lista publikacji

Pracownicy:

dr hab. Grażyna Zając (prof. nadzw. UJ)
(grazyna.zajac@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: literatura turecka XIX i XX wieku, autobiografia turecka okresu Abdulhamida II, literatura Turków cypryjskich, polska literatura podróżnicza, turecka literatura podróżnicza, polsko-tureckie stosunki kulturalne

Lista publikacji

Wskazówki promotora dla studentów piszących prace magisterskie z zakresu literaturoznawstwa

dr hab. Marzanna Pomorska
(marzanna.pomorska@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: językoznawstwo, język czułymski, język tuwiński, etymologia,  zapożyczenia, słowotwórstwo

Lista publikacji

dr Hilal Oytun Altun
(hilal.altun@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: język turecki, język osmański, język staroanatolijski, gramatyka porównawcza, język kazachski

Lista publikacji

Strony internetowe: Acta Turcica, Academia.edu researchgate.net

dr Sylwia Filipowska
(sylwia.filipowska@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: najnowsza literatura turecka (po 1980 roku), motyw Stambułu w literaturze tureckiej i polskiej, turecka literatura wspomnieniowa, stosunki polsko-tureckie

Lista publikacji

dr Jordanka Georgiewa-Okoń
(jordanka1@poczta.fm)

   
Tematyka badawcza: osmanistyka, dialektologia turecka, leksykologia, Turcja a Bałkany, wpływy tureckie na Bałkanach, islam na Bałkanach, bałkański synkretyzm religijny

Lista publikacji

dr Piotr Nykiel
(piotr.nykiel@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: historia Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji (ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1876-1918), stosunki polsko-tureckie, kultura materialna Imperium Osmańskiego

Lista publikacji

Prywatne strony internetowe: Naval Operations in the Dardanelles 1915, Academia.edu

dr Barbara Podolak
(bpodolak@gmail.com)

   
Tematyka badawcza: język turecki, kultura turkijska, turcyzmy w polszczyźnie

Lista publikacji

Doktoranci:

mgr Joanna Florek
(j.florek@uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: język turecki, realizm we współczesnej literaturze tureckiej, biografia i autobiografia, fikcja i narracja w literaturze, orientalizm w literaturze, literatura krymskotatarska ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Cengiza Dağcı

Lista publikacji

mgr Karolina Wanda Olszowska
(karolinawanda.olszowska@gmail.com)

   
Tematyka badawcza: historia Imperium Osmańskiego i Republiki Turcji (ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1939-1952), historia kobiet w Imperium Osmańskim i Republice Turcji w literaturze tureckiej (ze szczególnym uwzględnieniem Halide Edip Adıvar)

Lista publikacji

mgr Agata Pawlina
(agata.pawlina@doctoral.uj.edu.pl)

   
Tematyka badawcza: język turecki, terminologia muzyczna języka tureckiego i osmańsko-tureckiego, kultura muzyczna Imperium Osmańskiego i Republiki Tureckiej

Lista publikacji

Prywatna strona internetowa: Academia.edu