O Katedrze Turkologii

Historia badań i studiów w zakresie turkologii sięga 1919 roku, kiedy to prof. Tadeusz Kowalski otworzył na Uniwersytecie Jagiellońskim pierwsze w niepodległej Polsce studia orientalistyczne.
Uznawany za prekursora polskiej turkologii prof. Kowalski zainicjował badania nad turecką dialektologią, literaturą, językiem. Był też autorem prac poświęconych badaniom nad językami podgrupy kipczackiej, a także nad tureckimi zapożyczeniami w języku polskim.
Obecnie badania prowadzone przez pracowników Katedry Turkologii reprezentują następujące obszary badawcze:

• językoznawstwo tureckie (diachroniczne i synchroniczne),
  • historia języka osmańsko-tureckiego,
  • współczesna literatura turecka,
  • literatura osmańsko-turecka,
  • przekładoznawstwo,
  • historia Turcji,
  • kultura Turków,
  • Turcja współczesna,
  • dialektologia,
  • historia turkologii.

Katedra Turkologii współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą.
W ramach programu Erasmus prowadzi współpracę z uniwersytetami w Turcji (Ankara, Stambuł, Eskişehir, Muş, Muğla), Bułgarii (Wielkie Tyrnowo) i Niemczech (Mainz).
Wiedza ekspercka jej pracowników wykorzystywana jest przez różne ośrodki badawcze i opiniotwórcze w Polsce i innych krajach.